Маєток Терещенків у Червоному на Житомирщині, що перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ МП, передали через суд державі.
«Бердичівська окружна прокуратура забезпечила реальне виконання рішення суду щодо повернення державі з приватної власності пам’ятки архітектури місцевого значення – будинку-садиби Терещенка, що у смт Червоне Бердичівського району. У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності держави на комплекс будівель орієнтовною вартістю 148 млн грн в особі Міністерства освіти та науки України», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що комплекс охоплює палац ХIX cтоліття, будівлі, де розміщалися авіамайстерня, стайні, а також інші господарські приміщення загальною площею понад 4,4 тис. кв м.
Усі споруди, що становлять культурну спадщину, передали на баланс Коростишівського професійного аграрного ліцею.
Палац Терещенків побудований у 1861 році Адольфом Грохольським, після його смерті перейшов у власність відомого мецената та цукрового промисловця Миколи Терещенка. Після приходу більшовиків там облаштували сирітський притулок, а згодом – фабрично-заводське училище.
Об’єкт є пам’яткою архітектури місцевого значення.
У 2000 році ВАТ «Червоненський цукровик» безкоштовно передав маєток у власність Житомирської єпархії. У 2001 році в частині плацу створили Червоненський Свято-Різдва Христового жіночий монастир, підпорядкований Житомирській єпархії УПЦ МП. Охоронного договору на пам’ятку архітектури єпархія не мала.
Бердичівська окружна прокуратура встановила факт протиправного вибуття майна державної форми власності – садиби Терещенка і звернулася до суду з позовом про повернення втраченої нерухомості державі. Усі судові рішення про відмову прокуратура оскаржила.
У серпні 2023 року Господарський суд Житомирської області ухвалив повернути державі маєток Терещенків у смт Червоне, який перебував у власності Житомирської єпархії УПЦ (МП).
Ділянку площею 5,5 га на Харківщині, де розташована пам’ятка археології – городище «Шеєрманівське» – повернули у власність держави.