На початку травня 2025 року середня ціна трьох основних сортів молока-сировини в Україні склала 15,97 грн за кілограм (без ПДВ), що відображає зниження лише на 3 копійки в порівнянні з попереднім місяцем, пише Панорама Українських Подій.
Георгій Кухалейшвілі, аналітик Асоціації виробників молока, зазначив, що впродовж останнього місяця ринкова ситуація залишалася стабільною, а коливання цін були мінімальними.
Цінова динаміка різних сортів молока
На початку травня закупівельна вартість молока екстраґатунку зменшилася на 3 копійки в порівнянні з початком квітня, становивши 16,12 грн за кілограм. У деяких господарствах ціни цього ґатунку варіювалися від 15,5 до 16,5 грн за кілограм.
Станом на 23 квітня середня ціна молока вищого ґатунку досягла 15,93 грн за кілограм, що на 2 копійки нижче, ніж у попередньому місяці. Діапазон закупівельних цін цього сорту коливався від 15,3 до 16,2 грн за кілограм.
Середня ціна молока першого ґатунку залишалася стабільною протягом середини квітня — 15,6 грн за кілограм, із мінімальною ціною в господарствах на рівні 15 грн за кілограм і максимальною — 15,8 грн за кілограм.
Ринкова ситуація та вплив експорту
На початку травня внутрішній ринок не відчував дефіциту молока-сировини, оскільки пропозиція залишалася високою, а попит на готову продукцію був низьким.
Відзначається, що зміни в балансі спостерігаються переважно на ринку готових молочних продуктів, де спостерігається зростання обсягів експорту. Це призвело до зменшення запасів на біржі та сприяло стабілізації цін на сировину. В результаті, рентабельність виробництва молочних продуктів із сировини вищого ґатунку також покращилася.
Проте подальше зростання закупівельних цін може бути стриманим через можливе скасування Європейською комісією автономних торговельних заходів (АТЗ) для молока й молочних продуктів з України в червні 2025 року. Ці заходи, запроваджені з 2022 року, дозволили українським переробникам постачати продукцію до ЄС без квот і мит.
Асоціація виробників молока разом зі Спілкою молочних підприємств України вже звернулися до Єврокомісії з проханням продовжити дію АТЗ після 5 червня 2025 року, щоб підтримати вітчизняну галузь в складних умовах та сприяти її інтеграції в європейський ринок.
Варто зазначити, що у першому кварталі 2025 року 54% українського молока було вироблено в промисловому секторі.