Ніч
День
Сьогодні: 13.01.2025
30.12.2024
4 хв читання

Чому Ірод говорить російською та хто приносить Різдво у прифронтові міста

Чому Ірод говорить російською та хто приносить Різдво у прифронтові міста
Чому Ірод говорить російською та хто приносить Різдво у прифронтові міста

«Сад вертепів» відновлює традиції, обʼєднує людей і повертає святковий настрій на деокуповані та прифронтові регіони України

Культурний проєкт “Сад вертепів” обʼєднав молодь з різних регіонів країни задля відродження традицій. Учасники кажуть: вертепи мають дарувати святковий настрій, а Різдво – приходити туди, де його чекають. Цьогоріч вони вперше ходили від хати до хати і в кількох селах Запорізької області.

Молоді, усміхнені й дуже щирі хлопці та дівчата у складі двох груп “Саду вертепів” на кілька днів завітали до громад Запорізького району. Буквально в дорозі доробляють нові крила Янголу, бо попередні розкисли від дощової погоди. Крім цього, стало відомо, що один з учасників вертепу захворів, тож поки доїде інший актор, сценарій на один день адаптують під меншу кількість людей. Але при цьому всі залишаються позитивними, в колективі немає навіть натяку на паніку.

Адже вертеп – наче живий організм. Як кажуть його учасники, «сценарій головне зрозуміти, а далі можна й імпровізувати».

ЗНАЙТИ АВТЕНТИЧНІ КОЛЯДКИ – ЗАВДАННЯ ІЗ ЗІРКАМИ

Проєкт «Сад вертепів» з’явився у 2023 році. Тоді актори побували на Харківщині та Херсонщині, де розділили свято Різдва з мешканцями деокупованих територій. Цьогоріч географія розширилась на Сумщину, Миколаївщину, Чернігівщину та Запоріжжя.

22-річна Маргарита Васильєва цього року вже вдруге бере участь у проєкті й нині є координаторкою по запорізьких локаціях.

Вона розповідає, що плануючи поїздки учасники намагаються знайти колядки, притаманні саме тим регіонам, куди вони їдуть.

Маргарита
Маргарита

– Ми намагалися знайти колядки, які співали саме у Запорізькій області. Але це виявилося дуже складно. Ми шукали, розпитували і зрештою підібрали колядки з Лівобережжя – ті, які співали у Дніпрі, на Херсонщині. Це поруч, тобто вони могли бути і на Запоріжжі також. Від хати до хати могла бути одна й та сама колядка, але співалася вона по-різному, – пояснює Маргарита.

Минулого року вона була з вертепом на Харківщині і говорить, що тамтешні люди були раді чути колядки та підспівували. Хтось памʼятав різдвяні наспіви ще з дитинства, а були й такі, хто ділилися старими колядками, яких не знали учасники «Саду вертепів».

– Виходить такий собі обмін досвідом, передача традицій, які ми маємо. Ти не просто співаєш, розважаєшся, ти несеш культуру. Ми розповідаємо про народження Ісуса та про бажання Ірода його вбити, але й намагаємось це адаптувати трошки під сучасні події. Творчі люди працювали над сценарієм. Ми хотіли показати істинне зло, а зараз це хто? Це Росія. Ось я, наприклад, граю Ірода, і в мене багато російських реплік, хоч сама я з Галичини. У вертепі я говорю російською, аби максимально відтворити цей образ зла. До речі, у нас були доволі жваві дискусії щодо того, чи має бути присутня російська мова у вертепі, коли ми несемо традиції українські. Ми зрозуміли, що суржиком не можна говорити, бо тоді ми образимо тих, хто також є носіями української мови. Тож вирішили, що Ірод має говорити саме російською, – додає Маргарита.

СМЕРТЬ, З ЯКОЮ КОРТИТЬ ФОТОГРАФУВАТИСЯ

«Сад вертепів» їздить у населені пункти в безпосередній близькості до лінії фронту. Молодь пройшла курси з тактичної медицини та із самодопомоги. Кожен із учасників говорить, що розуміє ризики.

– Ми спілкуємося з громадами та запитуємо, куди можна приїхати повертепувати. Прислухаємося до них, і якщо вони говорять, що в деякі села їхати не можна, ми туди не їдемо, – каже Маргарита.

Для деяких учасників вертепу виїзд у прифронтові громади є викликом. Наприклад, 22-річна Олена, яка в звичайному житті є рекрутером, а на різдвяні свята перевтілюється в Слугу Ірода, каже, що для неї чи не найскладнішим було розповісти мамі, що вона подорожуватиме прифронтовими громадами та деокупованими селами.

– Мама кожні чотири години питає: ну що ти, як? Я їй скидаю «кружочки» в Телеграмі, типу, в такому образі зараз і все зі мною гаразд. Я хотіла їй сказати про це. Ми з нею в хороших стосунках.

Олена
Олена

При цьому Олена каже, що на її рішення брати участь у вертепі мама відреагувала спокійно.

– Мені хочеться нести щось гарне суспільству. Я відчуваю більше сил у собі і розумію, що можу ними ділитися. Я люблю співати і люблю досліджувати Україну, – розповідає дівчина.

Проєкт «Сад вертепів» вона побачила минулого року, і вже тоді зрозуміла, що хотіла б бути причетною до нього.

– Цього року побачила у подружки сторіз і кажу: “Хочу до вас долучитися”. А вона: “Сорі, нема місць”. А потім раптом з’явилося місце Слуги Ірода. Я вжилася в роль цього прислужника. Це роль негативна, і хочеться, щоб добро перемогло. У нашому вертепі так і стається. Мабуть, тому мені подобається образ Смерті. Вона виважена, і вона на нашому боці, – говорить Олена.

Роль Смерті дісталася дівчині на імʼя Надія. Їй також 22 роки.

– Я сама з Києва і жодного разу не бачила істинного вертепу. Ніколи в дитинстві не брала у цьому участі. Мені цікаво показати, як ми це бачимо, і почути досвід громад. Минулого року на Сумщині вертепувала вперше. Тоді була в ролі Кози, а зараз – Смерть.

Надія
Надія

Надія зауважує, що це складна роль.

– За час війни маю втрати. Смерть забирала близьких мені людей. Однак у вертепі Смерть є позитивним персонажем, вона справедлива і забирає тих, хто несе зло. У житті, на жаль, не завжди так буває, – розповідає Надія.

Так вийшло, що мешканці громади залюбки фотографувалися саме із Надією. Одна з жіночок, знімаючись із дівчиною з косою, пожартувала: мовляв, не дочекаються вороги. Світлину зі Смертю зробила, аби відправити в робочий чат колегам для підняття настрою.

– Мені приємно, що люди нас добре приймають і мій образ викликає у них бажання зробити фото, – говорить Надія.

Каже, що в межах проєкту вони намагаються відродити щось дійсно автентичне.

– Минулого року записували унікальні колядки, і наша місія – показати людям у прифронтових громадах, що Різдво є. Ми і несемо традиції, і самі черпаємо їх, – додає дівчина.

ВЕРТЕП МАЄ ОБʼЇХАТИ ВСЮ КРАЇНУ

Учасники проєкту розповідають, що організатори «Саду вертепів» цього року зібралися вже у вересні, аби обговорити, скільки вертепів буде взагалі, де вони мають проходити, хто може бути партнерами. Адже колядники не беруть гроші з людей, до яких приходять, – зате можуть пригоститися смаколиками.

Перші живі репетиції відбулися на початку грудня у Києві.

– Уже на репетиціях відчувається неймовірна атмосфера, коли всі разом збираються за столом і співають. Щось таке я бачила у фільмах. Це дуже класно, і мені хочеться досліджувати наші традиції. Участь у проєкті – це і виклик, і задоволення одночасно. Нас заряджають люди, і ми хочемо їх розрухати, подарувати усмішку. Різдво має приходити до тих, хто його чекає, – каже Олена.

Учасники проєкту мріють, що наступного року зможуть мандрувати всією країною, і кажуть, що із задоволенням співатимуть колядки в усіх звільнених громадах Запорізької області, Донеччини і Херсонщини.

Долучайтеся до нашої спільноти в Telegram @pupinua
та будьте в курсі останніх подій

Залишити відповідь

Your email address will not be published.

У Житомирі встановили найбільший тризуб із дідухів
Попередня новина

У Житомирі встановили найбільший тризуб із дідухів

Наступна новина

Центр Розвідки Кавказу: Глобальний розвиток і міжнародне співробітництво

Останні новини

Погоджений план передбачає більше ніж 50 заходів Міноборони в рамках 17 цілей, які мають бути виконані протягом цього року

У Міноборони кажуть, що затвердили план заходів у межах співробітництва Україна-НАТО на 2024 рік

Міністр оборони України Рустем Умєров затвердив план заходів оборонного відомства стосовно реалізації адаптованої Річної національної програми (аРНП) співробітництва з НАТО на 2024 рік, повідомляє пресслужба Міноборони. Вказано, що програма розроблена на виконання домовленостей за
У Києві відбулося мультимедійне шоу «Марія Примаченко. Рік дракона» до дня народження мисткині

У Києві відбулося мультимедійне шоу «Марія Примаченко. Рік дракона» до дня народження мисткині

У Національному музеї декоративного мистецтва України у межах виставки «Марія Примаченко. Невідоме» до дня народження мисткині відбулося мультимедійне шоу «Примаченко. Рік дракона», яке оживило героїв її картин під музичний супровід гурту «ДахаБраха».
Адміністрація Байдена забезпечить Трампу найсильніші позиції щодо України - Блінкен

Адміністрація Байдена забезпечить Трампу найсильніші позиції щодо України – Блінкен

Чинне державне керівництво США на чолі з президентом Джо Байденом докладає зусиль, щоби забезпечити найсильніші позиції в зовнішній політиці для наступної адміністрації Дональда Трампа, в тому числі щодо України. «Я думаю, немає
Світоліна вийшла до другого кола Australian Open, обігравши першу «ракетку» Румунії

Світоліна вийшла до другого кола Australian Open, обігравши першу «ракетку» Румунії

У Мельбурні триває перший в сезоні тенісний турнір серії Grand Slam – Відкритий чемпіонат Австралії (Australian Open). Посіяна під 28-м номером друга «ракетка» України Еліна Світоліна (№29 світового рейтингу) у стартовому колі
напочаток