Мешканці гріються, п’ють каву, шукають подарунки до свят і налагоджують електропостачання
На Тернопільщині ворожі дрони атакували ключовий енергооб’єкт області. Зокрема він забезпечував електроенергією Тернопіль. Світло в оселях жителів Тернопільщини позавчора ввімкнули лише на 2-3 години, вчора на 4-6.
Кореспондент Укрінформу дізнавався, як живе місто під час таких тривалих відключень електроенергії та як оговтується після ворожої атаки.
УСМІШКА І КОВТОК АРОМАТНОЇ КАВИ
Вирушаю у центр міста – вже здалеку чутно гул генераторів. Кав’ярні, кафе та магазини не припиняють роботу. Замовляю каву. Поки бариста готує, розпитую, як їм працюється.
«Вчора у нас не було світла понад 12 годин, але ми працювали завдяки генератору. Сьогодні вранці було дві години і вимкнули. Але людей багато – зігріваються нашою кавою, піднімають собі настрій,–- каже дівчина. І мене зігріває її усмішка й ковток ароматної кави.
Вирушаю до Театрального майдану. Тут вже третій день поспіль встановлюють ялинку. У соцмережах багато містян писали про те, що встановлення ялинки у знеструмленому місті після нічної атаки символізує незламність українців і їх віру в краще.
«Наша робота не потребує електроенергії, тому ми продовжуємо встановлювати міську ялинку, – каже головний інженер КП “Тернопільміськсвітло” Роман Кріль, якого зустрічаю на центральній площі міста. Він розповідає, що встановлювати ялинку почали 25 листопада і роботи не припиняли.
«Ялинка буде заввишки 18 метрів – це та сама, що й минулого року. Гірлянди на ялинці та ілюмінацію не запалюватимуть до стабілізації ситуації з електропостачанням у місті», – зазначив Роман Кріль. Також він додав, що у місті працює 50% вуличного освітлення, де є можливість подавати електроенергію. Найважливіше освітлюємо – це пішохідні переходи та світлофорні об’єкти.
ПОШТА: КОМУНАЛЬНІ ПОСЛУГИ, ЛИСТИ ТА ПОСИЛКИ З ПОДАРУНКАМИ – ТО СВЯТЕ
На Театральному майдані зустрічаю тернополянку Марію з донечкою Мирославою. Вони мешкають у центрі міста.
«За минулу добу в нас було 2 години електрики. Найбільша проблема – опалення, адже газовий котел не працює без світла. В хаті холоднішає, коли буде мороз, ситуація може бути ще гірша. Також хвилююся за продукти у холодильнику та запаси в морозильній камері. Ми сподіваємося, що найближчим часом світло вмикатимуть на довше і ситуація стабілізується», – розповідає Марія.
Вирушаю на поштове відділення – тут завжди людно і сьогодні не виняток. Працівники кажуть, нічого не змінилося із відключеннями світла – люди приходять оплачувати комунальні послуги, надсилають листи та посилки.
«У мене немає електрики, тому я вирішила піти на пошту і надіслати внукам подарунки на Миколая, а ще хочу пошукати собі нову куртку. Вдома без світла не дуже зручно, тому я вирішила зробити те, що вже давно планувала. Добре, що і пошта, й магазини працюють», – каже тернополянка пані Марія.
У 37-МИ ПУНКТАХ ОБІГРІВУ МОЖНА ЗІГРІТИСЯ І ЗАРЯДИТИ ГАДЖЕТИ
Аби люди могли зігрітися та зарядити телефони, у місті працюють 37 стаціонарних пунктів обігріву. Рятувальники також розгорнули пересувний пункт незламності на вулиці Бережанській.
«У наметі тепло, є розетки, щоб зарядити свої гаджети. А ще вода, гарячий чай, аптечка. Для дітей – розмальовки та кольорові олівці, іграшки, солодощі. Люди приходять до нас, щоб зігрітися, попрацювати, а також, щоб зарядити телефони та павербанки. Ми працюватимемо цілодобово», – розповідає працівник Управління ДСНС у Тернопільській області Василь Іщук.
У наметі зустрічаю Аліну – вона студентка. Прийшла у пункт незламності, щоб зарядити телефон та підготуватися до пар.
«Удома сьогодні було світло вранці 2 години і ще ввечері мають ввімкнути о 21:00 до 23:00 год. У квартирі вже стало холодно, адже котел не працює, тому прийшла сюди. Так значно затишніше проводити час», – розповідає Аліна.
Вже наприкінці дня проходжу повз крамницю сувенірів і бачу всередині світло лампи. Незважаючи на відчутність електрики, продавчиня показує сувеніри відвідувачці. Та обирає кілька подарунків. Як з’ясувалося, вона приїхала з Хмельницького і поспішаючи на потяг, побачила сувеніри та вирішила купити для рідних. При світлі лампи вона вибрала іграшки. «У нас є екофло, але ми його використовуємо, щоб працював касовий апарат, термінал. А ось для лампи не вистачає на потужне світло. Але попри все ми працюємо», – каже пані Оксана, запаковуючи подарунки.
Тернопіль продовжує гудіти генераторами, але попри все працювати, вчитися, творити і жити. Навіть без світла.