На тлі чергового раунду переговорів між представниками Сполучених Штатів Америки та Російської Федерації, які відбуваються у Саудівській Аравії, видання Reuters публікує матеріал про те, що Центробанк Росії розглядає сценарії тривалого обвалу цін на нафту. У матеріалі окремо підкреслюється, що саме таке падіння цін на нафту з середини 1980-х років стало однією з ключових причинекономічної кризи й розпаду СРСР у 1991 році.
Центробанк РФ попереджає про ризик тривалого обвалу цін на нафту
У статті Reuters американські експерти аналізують презентацію Центробанку РФ про економічні ризики на найближчі роки.Вказується, що цей аналіз був підготовлений у лютому 2025 року, за кілька тижнів до початку переговорів між президентами Дональдом Трампом та Володимиром Путіним, для закритого заходу економічного керівництва РФ під головуванням прем’єра Михайла Мішустіна.
Загалом в аналізі доповідається, що США та країни ОПЕК у достатньо короткі терміни здатні наповнити світовий ринок нафтою і таким чином спровокувати повторення затяжного обвалу цін 1980-х років, що сприяло розпаду Радянського Союзу. Фактично сама по собі залежність російської економіки від цін на нафти визнається одним зі значних ризиків, особливо в умовах затяжної війни РФ в Україні.
Економіка Росії практично повністю залежить від цін на енергоносії
Загалом ця залежність легко прослідковується на історичному прикладі СРСР і незалежної Росії після його розпаду. Саме із сумнозвісного ембарго арабських країн 1973 року (на тлі чергової арабсько-ізраїльської війни) почалось стрімке зростання світових цін на нафту, а Радянський Союз зміг отримати собі значну частку ринків західних країн, що призвело до доволі успішного “періоду застою” в історії СРСР й дало можливість на рівних продовжувати гонку озброєнь із США.
Натомість падіння світових цін на нафту в 1985-1986 роках призвело до різкого падіння експортних доходів СРСР та жорсткої економічної кризи, що вкупі з іншими факторами (аварія на ЧАЕС, невдала війна в Афганістані, сепаратизм національних республік тощо) призвело до розпаду Радянського Союзу. З такими цінами у режимі кризової економіки продовжила існувати й Росія 1990-х років, яка залишилась спадкоємницею СРСР. І тільки новий цикл зростання нафтових цін на початку 2000-х років дав можливість РФ подолати економічну кризу та повернутись до відродження мілітаризації та експансії на пострадянському просторі завдяки мільярдам доларів від експорту нафту і газу.
Власне, саме на цьому і ґрунтувалась вся концепція путінської ресурсної економіки, що є одночасно як сильним, так і слабким місцем сучасної Російської Федерації. Крім того, саме на цих надприбутках і базується здатність Кремля не лише розпочинати війни (зокрема в Україні), а й доволі стабільно вести війну на виснаження, випереджаючи по деяких показниках ВПК Європейського Союзу.
Ціни на нафту можуть бути важливим елементом тиску на Росію від адміністрації Трампа
Тому російські експерти у закритому режимі попереджають керівництво про “значне зростання видобутку нафти у Сполучених Штатах та за межами ОПЕК”.
Крім того, наголошується, що вільні потужності країн ОПЕК близькі до рекордного рівня й дорівнюють за обсягом усьому експорту російської сирої нафти. І хоча у матеріалах, на які посилається Reuters, не уточнюється ймовірність того, що США та ОПЕК можуть наповнити ринок власною нафтою, такий сценарій є доволі реалістичним. Саме про це як інструмент тиску на Росію йшлося в адміністрації Трампа незадовго після його інавгурації на посаду президента США.