Сьогодні: 19.04.2025
27.05.2024
3 хв читання

Летісія Морено: іспанська скрипалька захоплюється стійкістю українців

журналіст:
Летісія Морено: іспанська скрипалька захоплюється стійкістю українців
Летісія Морено: іспанська скрипалька захоплюється стійкістю українців

Попри повітряні тривоги іноземні зірки у Києві виконують музику українських композиторів

У столиці, в Національній філармонії України, відбувся  міжнародний музичний фестиваль Kyiv Spring Sound («Звучання Київської весни»). Упродовж п’яти днів зіркові  зарубіжні виконавці засвідчували своїм перебуванням у Києві підтримку України під час російської навали.

Укрінформ розповідає, як класична музика перетворюється на дієву культурну дипломатію, в якій переплелися філармонійні звуки із підтримкою конкретної сім’ї з Бучі та колег-музикантів. У Київ завітали  нідерландський кларнетист Мішель Маранг, іспанська скрипалька Летісія Морено та  американський піаніст Кевін Кеннер, який мешкає останнім часом у Польщі.

ф
Летісія Морено. Фото: Павло Багмут

ІСПАНСЬКА СКРИПАЛЬКА ЛЕТІСІЯ МОРЕНО У КИЄВІ НЕ ВПЕРШЕ

Відома у світі класичної музики Летісія Морено – іспанська скрипалька з перуанським корінням, яка грає на створеному Ніколо Гальяно унікальному інструменті 1762 року,  ексклюзивно для Укрінформу прокоментувала: «Я захоплююся тим, як українці проживають події після 24 лютого 2022 року. Творчість – це те, що підтримує людей. Вона відчувається в кожного українця, у кожному куточку, який я відвідувала. Це мене надихає».

1
Фото: Павло Багмут

Одна з найяскравіших скрипальок свого покоління – лауреатка міжнародних конкурсів, володарка численних національних і міжнародних нагород. Навчалася у відомого професора Захара Брона у Вищій музичній школі Королеви Софії у Мадриді і Вищій школі музики Кельна. Брала уроки у Максима  Венгерова у Вищій музичній школі Саарбрюкена, закінчила Гілдгольську школу музики і драми (клас народженого в Токіо Девіда Такено).

Фото: Павло Багмут
Фото: Павло Багмут

Спеціально для Летісії Морено композитор Джиммі Лопес Беллідо написав музичний твір – концерт для скрипки з оркестром «Aurora». Він був номінований на Latin Grammy-2022 у категорії «Найкраща класична сучасна композиція».

На сцені Національної філармонії України Летісія Морено 21 травня виступила вчетверте. До цього концертувала у 2019 році, коли філармонійним оркестром керував французький диригент Ніколя Краузе.   

1
Фото надані Національною філармонією України

Летісія розповіла Укрінформу, що знайома з Україною давно. Перший її вчитель – українсько-італійський скрипаль Вадим Бродський, який  родом із Києва. Має багато колег – українців.  Тому скрипалька відразу написала слова підтримки знайомим українцям після повномасштабного нападу російських військ на територію нашої країни. Без вагань тепер приїхала підтримувати українців у Київ, де не припиняють звучати сигнали повітряної тривоги.

Скрипалька виконувала Іспанську симфонію француза Едуара Лало, яку обрамлювали потужні твори для оркестру та хору. На початку –  напружена симфонічна драма №8 сучасного українського композитора Віктора Степурка. А завершувався концерт світлими й урочистими творами на духовну тематику – француза Франсиса Пуленка та українця Дмитра Бортнянського. Диригував  Національним симфонічним оркестром України маестро Володимир Сіренко.

ВІДГОЛОСКИ З ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНОЇ БУЧІ У ВИСТУПІ КЕВІНА КЕННЕРА

«Міжнародний музичний фестиваль Kyiv Spring Sound є наступником «Київської весни» – фестивалю, який проводили у філармонії з 2009 року, а загалом започаткованого у 1973 році» – розповідає Укрінформу комунікаційниця НФУ Ольга Стельмашевська.

Гостем першого концерту фестивалю 17 травня став народжений у США піаніст Кевін Кеннер. Після здобуття перемоги на Конкурсі імені Фредеріка Шопена у 1990 році він уславився як інтерпретатор музики всесвітньовідомого польського композитора.

Кевін Кеннер
Кевін Кеннер. Фото надані Національною філармонією України

Кевін Кеннер, коли розпочалася російсько-українська повномасштабна війна, відразу заявив про свою позицію підтримати Україну та готовність надати опіку й помешкання у Кракові родині із територій, які потерпають від російської навали. Саме тоді в тимчасово окупованій Бучі на Київщині розгорталася страшна трагедія. З охопленого боями пристоличного міста під час короткого «зеленого коридору» вдалося вибратися  письменниці та журналістці Юлії Бережко-Камінській з дітьми. Вони знайшли прихисток у Кевіна Кеннера та його дружини-скрипальки Катаржини.

У Кракові Юлія написала низку творів.  А Кевін Кеннер заглибився у вивчення і популяризацію української музичної спадщини. Результатом їхньої співпраці стали два концерти, один із яких відбувся на підтримку України в Королівському замку у Варшаві.

У межах фестивалю Kyiv Spring Sound Кевін Кеннер блискуче демонстрував свою майстерність піаніста. Його дружина Катаржина грала цей концерт у складі других скрипок Симфонічного оркестру Національної філармонії України.  Юлія Бережко-Камінська спочатку була серед глядачів у Колонній залі, а потім вийшла на сцену читати свій вірш «Музика» під фортепіанний акомпанемент Кевіна Кеннера.

Виконували твори польського композитора Фредеріка Шопена  та австрійського –  Йоганна Штрауса. А також створену українським маестро Борисом Лятошинським Сюїту з музики до трагедії Шекспіра «Ромео і Джульєта». Партитуру цього твору віднайшли нещодавно.

1
Фото надані Національною філармонією України

«ПОТАЄМНІ ПОКЛИКИ» ЄВГЕНА СТАНКОВИЧА ВИКОНАВ НІДЕРЛАНДСЬКИЙ КЛАРНЕТИСТ

Камерну симфонію №5 «Потаємні поклики» для кларнета і струнних Євгена Станковича у фестивальному концерті 19 травня у Києві  виконував нідерландський кларнетист Мішель Маранг. Окрім класичної музики, він цікавиться сучасною культурою та музикою: мав нагоду співпрацювати з видатними Олівʼє Мессіаном та Карлгайнцем Штокгавзеном. Одночасно Мішель Маранг дослідить й українську сторінку у сучасній музиці –  камерну творчість Євгена Станковича.

Мішель Маранг
Мішель Маранг. Фото надані Національною філармонією України

 Звучала в концерті також  музика іншого українського майстра – Валентина Сильвестрова: його пізні твори «Вісник–1996» для фортепіано та струнного оркестру та «Тиха музика». А на завершення – промениста і чиста Симфонія №5 віденського романтика Франца Шуберта.

У переддень концерту у Музичному салоні філармонії Мішель Маранг провів майстер-клас для українських кларнетистів . Музикант має неабиякий досвід: як сольний виконавець виступав  в Європі, США, Мексиці, Китаї, Індії, Центральній Азії та на Близькому Сході.

Музикант закінчив консерваторію й паралельно отримав ступінь з філософії в Амстердамському університеті. Свою виконавську майстерність удосконалював, зокрема,  навчаючись у Німеччині, а також запозичуючи найкраще у професіоналів Великої Британії та США.

Швед праворуч крайній
Михайло Швед (крайній праворуч)

«Знаково, що в цей складний для України час поряд з нами з’являються відомі іноземні артисти, які, не турбуючись про власну безпеку і стандарти своїх гонорарів, відвідують Київ і дарують нам своє мистецтво, підтримуючи у такий спосіб нас як народ, як митців-колег, – коментує генеральний директор Національної філармонії України Михайло Швед. – До речі, американський піаніст Кевін Кеннер самостійно забезпечив свій приїзд. Це справді громадянський вчинок. Ми це надзвичайно цінуємо. Звісно, приїзд наших гостей не був би можливий без підтримки партнерів, а саме: Фонду Peace for Art з Німеччини та Посольства Королівства Іспанія в Україні. Ми вдячні всім, хто поряд, всім, хто несе прекрасне нашим слухачам, у такий спосіб наближаючи перемогу України».

Джерело: Укрінформ

Долучайтеся до нашої спільноти в Telegram @pupinua
та будьте в курсі останніх подій

Залишити відповідь

Your email address will not be published.

Удар по типографії: російські ракети у Харкові знищили близько 20 000 книг
Попередня новина

Удар по типографії: російські ракети у Харкові знищили близько 20 000 книг

ЄС запровадив санкції проти Медведчука, Марчевського та «Голосу Європи»
Наступна новина

ЄС запровадив санкції проти Медведчука, Марчевського та «Голосу Європи»

Останні новини

Погоджений план передбачає більше ніж 50 заходів Міноборони в рамках 17 цілей, які мають бути виконані протягом цього року

У Міноборони кажуть, що затвердили план заходів у межах співробітництва Україна-НАТО на 2024 рік

Міністр оборони України Рустем Умєров затвердив план заходів оборонного відомства стосовно реалізації адаптованої Річної національної програми (аРНП) співробітництва з НАТО на 2024 рік, повідомляє пресслужба Міноборони. Вказано, що програма розроблена на виконання домовленостей за

«Білі янголи» Сумщини продовжують рятувати дітей з-під вогню росіян

Поліцейські спецпідрозділу продовжують системну роботу з евакуації цивільного населення із зон активних бойових дій. Оперативне реагування, підтримка місцевої влади та довіра з боку мешканців дозволяють зберігати найцінніше — життя та здоров’я людей.

Фінансова стійкість оборони: підсумки видатків спецфонду держбюджету України за І квартал 2025 року

У період повномасштабної війни з Росією належне фінансування сектору безпеки й оборони України є визначальним фактором національної стійкості. Перший квартал 2025 року засвідчив не лише виконання плану надходжень до спеціального фонду держбюджету,
​Україна запровадила нові санкції проти російських діячів культури та трьох китайських компаній​

​Україна запровадила нові санкції проти російських діячів культури та трьох китайських компаній​

18 квітня 2025 року Президент України Володимир Зеленський підписав два укази, якими ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) про застосування нових санкційних обмежень., повідомляє Панорама Українських Подій.
Мирна ініціатива Трампа: Україна підтримує на 90%, але з застереженнями​

Мирна ініціатива Трампа: Україна підтримує на 90%, але з застереженнями​

19 квітня 2025 року міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що Київ підтримує мирну ініціативу президента США Дональда Трампа «на 90%». Однак залишаються ключові питання, які потребують подальших переговорів.​ За словами Умєрова,
напочаток