Сьогодні: 19.04.2025
22.05.2024
1 хв читання

Музею історії Хмельницького передали унікальну археологічну знахідку

журналіст:
Музею історії Хмельницького передали унікальну археологічну знахідку
Музею історії Хмельницького передали унікальну археологічну знахідку

Фонд музею історії міста Хмельницького поповнився унікальною археологічною знахідкою, що датується ІІ-ІV століттями й має приналежність до пшеворської культури.

Про це кореспондентові Укрінформу розповіла директорка музею Галина Барабаш.

“Це надзвичайно рідкісний для нашої місцевості комплекс із 15 предметів ритуального поховання на щиті пшеворського воїна. Їм близько двох тисяч років. Кожна річ має різний ступінь збереженості, але достатній для того, аби визначити датування знахідки та її призначення”, – зазначила керівниця музею.

За її словами, передав майбутні експонати співзасновник громадської організації “Пам’ять та слава Європи” військовослужбовець Роман Миколаїв. Він розповів, що знахідку виявили на глибині до метра під час археологічних розкопок восени 2017 року між селами Івашківці та Колибань Хмельницької міської громади на місці зруйнованого колись населеного пункту. У розкопі, крім залізних решток, знайшли перепалене вугілля та великий розбитий на дрібно горщик.

Наукові співробітники музею, як зазначає Барабаш, тиждень ретельно вивчали ці предмети, консультувалися з археологами. Також співставляли з описами раніше знайдених на території Поділля і Волині подібних артефактів. Тож не виникло жодних сумнівів про їх приналежність саме до пшеворської культури, яка в період ІІ-ІV століть існувала на теренах нинішньої Хмельниччини.

“Все вказує на те, що йдеться про ритуальне захоронення значущого пшеворського воїна залізної доби. Наприклад, вкриті бронзою шпори та вістря стріли — такі обладунки мали не прості піхотинці, а воїни на коні. Далі — зігнутий удвічі меч із залишками піхов є характерною особливістю ритуалу захоронення. Гарно зберігся і втулковий наконечник списа та металевий умбон, що закріплювався в центрі щита. Пшеворські майстри володіли високими навичками обробки металу, тому, як бачимо, воїнів своїх екіпірували якісною зброєю”, – описує знахідку директорка музею.

Вона роз’яснює, що в ті часи ритуал поховання воїна вимагав спалення його останків разом зі всією амуніцією. Прах людини в керамічному горщику зверху накривали щитом, на нього складали зброю та розводили багаття. Вогню не піддавались лише металеві фрагменти, які, за словами Барабаш, і знаходять тепер археологи.

Наступним етапом роботи музейників з новими знахідками буде атрибуція майбутніх експонатів та їх консервація для подальшого якісного збереження.

Музей історії міста Хмельницького створений у 1996 році, його фонд налічує більше 8 тисяч експонатів. Особливістю музею є його інтерактивність — тут пропонують відвідувачам “приміряти” на собі епоху та історичні образи, одягнувши реконструйований старовинний одяг. Найбільше, як зауважують музейники, людей зараз цікавлять експозиції військової тематики, а також традиційний національний одяг.

Долучайтеся до нашої спільноти в Telegram @pupinua
та будьте в курсі останніх подій

Залишити відповідь

Your email address will not be published.

Вишневецький здобув перемогу на молодіжному ЧЄ з боротьби
Попередня новина

Вишневецький здобув перемогу на молодіжному ЧЄ з боротьби

«Медзакупівлі» придбали 13 реанімобілів за кошти United24
Наступна новина

«Медзакупівлі» придбали 13 реанімобілів за кошти United24

Останні новини

Погоджений план передбачає більше ніж 50 заходів Міноборони в рамках 17 цілей, які мають бути виконані протягом цього року

У Міноборони кажуть, що затвердили план заходів у межах співробітництва Україна-НАТО на 2024 рік

Міністр оборони України Рустем Умєров затвердив план заходів оборонного відомства стосовно реалізації адаптованої Річної національної програми (аРНП) співробітництва з НАТО на 2024 рік, повідомляє пресслужба Міноборони. Вказано, що програма розроблена на виконання домовленостей за

«Білі янголи» Сумщини продовжують рятувати дітей з-під вогню росіян

Поліцейські спецпідрозділу продовжують системну роботу з евакуації цивільного населення із зон активних бойових дій. Оперативне реагування, підтримка місцевої влади та довіра з боку мешканців дозволяють зберігати найцінніше — життя та здоров’я людей.

Фінансова стійкість оборони: підсумки видатків спецфонду держбюджету України за І квартал 2025 року

У період повномасштабної війни з Росією належне фінансування сектору безпеки й оборони України є визначальним фактором національної стійкості. Перший квартал 2025 року засвідчив не лише виконання плану надходжень до спеціального фонду держбюджету,
​Україна запровадила нові санкції проти російських діячів культури та трьох китайських компаній​

​Україна запровадила нові санкції проти російських діячів культури та трьох китайських компаній​

18 квітня 2025 року Президент України Володимир Зеленський підписав два укази, якими ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) про застосування нових санкційних обмежень., повідомляє Панорама Українських Подій.
Мирна ініціатива Трампа: Україна підтримує на 90%, але з застереженнями​

Мирна ініціатива Трампа: Україна підтримує на 90%, але з застереженнями​

19 квітня 2025 року міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що Київ підтримує мирну ініціативу президента США Дональда Трампа «на 90%». Однак залишаються ключові питання, які потребують подальших переговорів.​ За словами Умєрова,
напочаток