На тимчасово окупованій частині України наразі процвітають афери з нерухомістю. Причому процес “очолила” окупаційна влада у безпосередній співпраці з росіянами. Масштаб того, що відбувається, просто гігантський: йдеться про щонайменше сотні тисяч квартир і будинків українців.
“Ноу-хау” в Маріуполі
Одна з найцинічніших афер, яку “запустили” російські загарбники в окупованому Маріуполі, – це будівництво на місці пошкодженого та зруйнованого внаслідок бомбардувань навесні 2022 року житла. Здавалося б: у нові будинки заселять місцевих мешканців, які залишилися без даху над головою. Ну хоч так. Але ж ні. Справа в тому, що незважаючи на обіцянки, маріупольці залишилися без нічого, а квартири в будинках, які зводять російські компанії, – іпотечні.
“Нахімова, 25 у Маріуполі. Будинок урочисто здали у вересні минулого року, подію транслювали онлайн і на зв’язку був сам Путін. Однак, за інформацією моїх джерел в адміністрації, в “будинку-метелику” ситуація з нібито заселеним будинком виглядає інакше, ніж на офіційних кадрах”, – розповів колишній радник міського голови Маріуполя.
За “офіційною” версією, туди заселили людей, які чекали на компенсаційне житло. Ось тільки за останні п’ять місяців у будинку заселено лише чотири квартири.
“При цьому їх начебто давали за пільговою чергою для соціально вразливих категорій. Проте справжні пільговики про цю чергу навіть не знали та й не могли знати. Чому? Тому що такої окремої черги в принципі не існує в окупованому Маріуполі”, – додав Андрющенко.
І таких прикладів безліч. Росіяни майже не відновлювали пошкоджене внаслідок бойових дій житло, оскільки їм це не вигідно. Найпростіше було знести будівлі, щоб на їхньому місці звести висотки та продавати квартири.
Неймовірно, але факт: вартість іпотечної квартири в Маріуполі – космічна, вона переплюнула Київ, а також низку інших європейських столиць. Наприклад, в одному із будинків у Приморському районі Маріуполя вартість двокімнатної квартири становить 116 тис. доларів, а трикімнатної – 175,5 тис. доларів.
Причому, за словами Андрющенка, частина з них уже заброньована покупцями (з Росії). А такі ціни – яскрава відповідь, чому іпотека не доступна маріупольцям.
Тим часом лише на окупованій частині Донецької області у 2025 році росіяни планують будівництво та “відновлення” 753 тис. кв. м житла. Процес курує особисто заступник голови уряду РФ Марат Хуснуллін.
Було житло? Вже немає
Ще одна масштабна афера, яка цвіте на всій окупованій території, – визнання житла українців “безгосподарним”. Особливо старається “влада” у Запорізькій області.
Спочатку російські загарбники заявляли, що квартири і будинки, в яких не живуть їхні власники (які, наприклад, виїхали на підконтрольну Україні територію), будуть використовуватися для заселення вчителів, лікарів та ін., що приїхали з Росії.
“Насправді все вийшло інакше. Наприклад, у Мелітополі переважно розселяли безпосередньо окупантів у погонах. Але без розбору, в які квартири – для цього не було необхідності визнавати житло безгосподарним. Цей “статус” фактично потрібен для націоналізації, тобто “законного” вилучення власності українців”, – каже співрозмовник з Мелітополя.
За його словами, було багато випадків, коли “смачну” квартиру вносили в цей список незважаючи на те, що в ній у цей час жили власники або орендарі.
При цьому приблизно протягом року загарбники змінювали правила перереєстрації житла – звісно, у бік посилення. Останньою краплею стала вимога надати не копії, а оригінали документів, що встановлюють право, а також те, що власник житла повинен особисто з’явитися.