Міністр освіти і науки Оксен Лісовий наголосив, що доплата вчителям у розмірі ₴1 тисячі із 1 січня 2025 року встановлюється для всіх вчителів загальної середньої освіти і не потребує жодних додаткових дій із боку вчителя.
«Це доплата, яка встановлюється з 1 січня 2025 року для всіх вчителів загальної середньої освіти незалежно від стажу, незалежно від того, з міста це чи з села, це щомісячна доплата до заробітної плати вчителя. Механізм — це наш внутрішній механізм, вчитель його не відчує. Ця доплата не потребує ніяких додаткових дій з боку вчителя. І тому це найбільш зручне рішення», – зазначив Лісовий, відповідаючи на запитання, який механізм виплати доплати вчителям у сумі ₴1 тисячі і кому з учителів її нарахують.
Він зауважив, що вирішення питання зарплати вчителів потребує набагато більшої суми ніж та, яку вдалося знайти у цьогорічному бюджеті.
«Загальна потреба для виведення заробітної плати вчителів і педагогічних працівників, слід зазначити, що ми говоримо не тільки про вчителів, вона становить близько ₴300 мільярдів гривень. У бюджеті цього року ми знайшли 12 мільярдів гривень, тому було прийняте рішення запровадити доплату до вчительської зарплати в обсязі ₴1 тисяча на місяць», – підкреслив міністр.
Він також розповів про розроблений сценарій підвищення зарплати, який потребує при найменшому поетапному впровадженні ₴40 мільярдів, а «при одномоментному підвищенні зарплати для всіх педагогічних працівників – це ₴300 мільярдів».
«Тому ми вирішили використати наявні кошти для того, щоб зробити таку доплату на період війни в обсязі ₴1000 тисяча в цьому навчальному році, ₴2 тисячі – у наступному навчальному році. Слід зазначити, що це «чистими» на руки. Тобто в бюджеті передбачені кошти із податками – тобто це ₴1300 і ₴2600 із 1 вересня 2025 року», – наголосив Лісовий.
Міністр підкреслив, що така норма доплат до заробітної плати діятиме до закінчення воєнного стану в Україні.
«Окрім того ви бачите, що в бюджеті на наступний навчальний рік, в бюджеті 2025 року, закладено збільшення до двох тисяч – збільшення цієї доплати удвічі. Якщо у нас будуть з’являтися можливості, а ми над цим працюємо, то ми будемо збільшувати цю доплату відповідно до тих можливостей, до тих ресурсів , які ми будемо залучати на цю мету», – спрогнозував Лісовий.
Він пояснив, що ухвалюючи відповідне рішення, Кабінет Міністрів зосередився у першу чергу на вчителях, «тому що держава має механізм державної субвенції на зарплату вчителям, так звану «освітню субвенцію»».
«Її обсяг складає ₴103 мільярди. Загальний обсяг доплати, яку ми зараз запроваджуємо, це ₴12 мільярдів. Всі заробітні плати для інших категорій – для педагогів -дошкільників, для педагогів- позашкільників – виплачуються органами місцевого самоврядування. І у п’ятницю ми мали нараду у Президента, і є доручення нам попрацювати над тим, щоб розробити певні механізми, які дозволять також підвищити заробітну плату і для цих категорій. Вона у фокусі уваги. І заклади професійно-технічної освіти, і коледжі, це також ті категорії, які потребують сьогодні допомоги і підтримки з нашого боку», – підкреслив Лісовий.
Він додав, що заробітні плати для педагогів дошкільної освіти, педагогів позашкільної освіти, закладів професійно-технічної освіти і коледжів виплачують здебільшого органи місцевого самоврядування.
«І нам просто потрібно розробити певні механізми, які дозволять тим громадам, які мають можливості платити більше, дійсно платити більше», – сказав Лісовий.
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про запровадження щомісячної «вчительської доплати» до заробітної плати педагогів у розмірі 1000 гривень.