Гаель Весьєр, посол Франції в Україні, звернувся до українських чиновників із проханням терміново розглянути можливість підписання та ратифікації Угоди про відкрите море — міжнародного документа, ухваленого ООН у 2023 році. Ця угода має на меті захистити океанічні екосистеми, розташовані поза межами національних юрисдикцій, що є критично важливим завданням для глобальної екологічної безпеки, пише Панорама Українських Подій.
У своїй статті для агентства «Укрінформ» дипломат зазначив, що, незважаючи на те, що основним пріоритетом для України залишається захист від російської агресії, підписання Угоди про відкритий океан є важливим стратегічним кроком для зміцнення наукових та екологічних інтересів держави. «Ця угода пропонує створення морських природоохоронних територій, регулювання доступу до генетичних ресурсів океану та передачу відповідних технологій», — підкреслив Весьєр.
Він також зауважив, що, незважаючи на відсутність прямого виходу України до відкритого океану, участь у цій ініціативі відповідає науковим і політичним пріоритетам країни. Зокрема, 9 червня у французькій Ніцці відбудеться третя Конференція ООН з океанів, де Україна також буде представлена. Цей захід дасть можливість Україні не лише висловити свою позицію щодо підписання угоди, але й засудити екологічні злочини, спричинені повномасштабною агресією Росії в Чорному морі.
«Чітка позиція України щодо підписання Угоди про відкрите море на конференції може привернути увагу до екологічних збитків, завданих довкіллю в Криму та Чорному морі», — зазначив посол. Весьєр також акцентував, що всі країни Європейського Союзу вже підписали цю угоду, і деякі з них навіть завершили процес ратифікації. Підписання цього документа Україною стане потужним сигналом про її інтеграцію з позиціями ЄС і підтвердить прагнення країни стати частиною демократичного світу.
Ще одним важливим аспектом є те, що Росія відмовилася підписувати цю угоду, тому участь України у ній продемонструє її вибір на користь екологічної безпеки і міжнародної співпраці. Цей крок може стати вагомим сигналом для міжнародної спільноти про наміри України активно залучатися до глобальних екологічних ініціатив.