Болгарія знову обирає своїх представників вже сьомий раз за три роки. Втома суспільства від політичної кризи величезна, як і розчарування в системних політичних партіях. Тому очікується, що ці вибори відбудуться з історично низькою явкою, ймовірно, з сильним, але фрагментованим протестним голосуванням, а також з відчуттям посиленого контролю і корупції серед виборців. На жаль, щоб вийти з цього порочного кола, потрібно протилежне: масове голосування на підтримку легітимних політик і нейтралізація політичного шуму, популізму та опортунізму, які гальмують Болгарію.
Соціологічні прогнози чітко вказують на те, що знову буде “великий переможець” на виборах, але формування уряду, як і раніше, буде надзвичайно складним завданням, а можливі формули вже вичерпуються. Основні інтриги виборів стосуються того, яка фракція ДПС виявиться успішною та скільки партій зможуть подолати 4% поріг для потрапляння до парламенту. Соціологи не виключають, що низька явка та протестне голосування можуть призвести до створення, можливо, найбільш різноманітного парламенту в недавній історії Болгарії.
Згідно з прогнозами станом на 13:00, дев’ять партій перевищують 4% поріг. За одними опитуваннями, дві з менших партій також можуть потрапити до парламенту. Проте ще зарано робити остаточні висновки, і більшість інших опитувань підтримують гіпотезу про формування “сімка + один”.
Участь виборців трохи вища, ніж на виборах у червні, згідно з даними “Галуп Інтернешнл”. Станом на 13:00, явка становила 17,4%. На попередніх виборах у цей час вона становила 15,6%. Отже, є невелике зростання, але порівняно з попередніми виборами в квітні 2023 року та жовтні 2022 року активність практично на тому ж рівні.
Серед виборців особливо вирізняються люди з вищою освітою та літні мешканці малих міст. Динаміка відмов від участі у виборах залишається на тому ж рівні, що й на попередніх виборах, зазначив Петко Петков, виконавчий директор компанії з опитувань. Занадто рано говорити про можливі сюрпризи. Тренди, ймовірно, виявляться пізніше ввечері.
За даними Центральної виборчої комісії, станом на 11:00, участь становила 9,55% — трохи вищою, ніж на попередніх виборах (8,3%). Найвища активність була зафіксована в Монтана — 14,44%, тоді як найнижча — у Варні — 5,25%. На попередніх виборах у цей час активність була трохи нижчою — 8,34%, з найвищою участю в Монтані — 12,67%, і найнижчою в одному з районів Софії — 5,44%.
Голосування в Туреччині проходить із високою участю в Бурсі та низькою в Стамбулі. Згідно з даними, станом на полудень найвища активність була зафіксована на виборчих дільницях у Бурсі, де проживає від 120 000 до 130 000 емігрантів. Виборці голосують на 49 виборчих дільницях. Інформація про високу активність надходить на тлі заяви мера міста Мустафи Бозбая про заклик виборців голосувати за певну політичну силу.
У той же час активність серед емігрантів у Стамбулі значно нижча. На двох виборчих дільницях у районі Авджилар у Стамбулі станом на 12:00 проголосували лише 129 та 130 осіб. Приблизно 100 000 болгарських емігрантів, які мають право голосу, проживають у Стамбулі на 51 виборчій дільниці. У Лулебургазі виникли напруження між представниками двох груп у школі, де проходило голосування, але все швидко вирішилось після втручання місцевих органів влади.
За даними опитувань, станом на полудень сім партій можуть потрапити до парламенту. Існує офіційна заборона на публікацію соціологічних прогнозів щодо результатів опитувань під час виборів, але традиційно різні медіа публікують такі дані в соціальних мережах. Перші неофіційні дані доступні на YouTube-каналі “Дневник” та в боті Viber видання. Вони не представляють великої несподіванки в складі партій, і чинний лідер тепер має ще більшу перевагу.
Різниця між другим і третім місцем становить близько 3%. Поки що, згідно з даними опитувань, сім партій можуть потрапити до наступного парламенту. Дані соціологічних агенцій показують незначну різницю між четвертим і п’ятим учасниками. Одна з менших партій дуже близька до 4% порогу.
Кирило Петков, співавтор партії “Ми продовжуємо змінювати – Демократична Болгарія”, підтвердив намір коаліції сформувати стабільний уряд із центристським прем’єр-міністром. Після голосування в школі столиці він заявив, що це “єдине здійсненне формула на даний момент”. Атанас Атанасов, його колега та співавтор коаліції, також висловив думку, що “існує можливість створення уряду”. Як і Петков, він зазначив, що формування не відступатимуть від ідеї “центристського прем’єр-міністра”.
Бойко Борисов, лідер ГЕРБ, проголосував у Банкя з паперовим бюлетенем. Пізніше він пояснив, що вибрав цей варіант, оскільки “машини частодають збій”.